سفره عقد

 

مطالبی که در این بخش به آن می پردازیم :

 

.

 

 

 

تاریخچه سفره عقد

 

در زبان فارسی سفره عقد را برای مراسم ازدواج و پیوند میان دو نفر به منظور برپایی عقد پهن میکنند . عقد را در معنی واژه ، محکم کردن و گره زدن می نامند .

در زمان های کهن ، اولین مراسم های عقد در زمان اسکندر مقدونی با زنان ایرانی به سبک زرتشتیان ثبت کرده اند . واژه ی عروس هم در این میان به معنای سفید بوده که ریشه ی آن مربوط به دوره ی ساسانیان است .

در مراسم عقد ، عروس و داماد با پوشیدن لباس سفید که سمبل پاکی و صداقت است و با در دست داشتن گل و همچنین نشانی در پیشانی خود به مراسم عقد می پرداختند که این سبک هنوز در میان زرتشتیان هند و پاکستان پا برجاست .

سفره عقد باید روی زمین و رو به طلوع خورشید پهن شود و تا قبل از غروب آفتاب باید مراسم عقد انجام شود تا عروس و داماد از نور و روشنایی روز بهرمند شوند .

طبق سنت باید سفره عقد و مراسم عقد در خانه ی پدری عروس خانم پهن شود و عروس و داماد در کنار هم کنار سفره عقد می نشینند . برای تزئین سفره عقد اجزای آن را از رنگ های مختلف تهیه می کنند . استفاده از پارچه ی ترمه هم در سفره عقد از سنت های آن است .

در گذشته سفره عقد به رنگ سبز به معنای زندگی و جاودانگی تزئین می شده ولی امروزه به رنگ سفید انداخته میشود که سمبل خلوص و پاکی ست . اینکه در بخشی از سفره عقد هم از رنگ های دیگر به سلیقه ی عروس خانم استفاده شود خالی از لطف نبوده و به جذابیت سفره عقد می افزاید .

مراسم نکاح و عقد هم در سنت های مختلف به سبک های مختلف برگزار میشود . برخی ایستاده و برخی نشسته به رسم های مختلف که هر یک ریشه در تاریخ آن دیار دارد .

 .

 

 

 

انواع سفره عقد

 

سفره عقد به لحاظ رنگ بندی سفره عقد ، شمع آرایی سفره عقد ، گل آرایی سفره عقد ، قیمت سفره عقد و مواردی دیگر دارای انواع مختلف و متنوع است . سفره عقد از لحاظ رنگبندی عموما بصورت سفره عقد سفید و سفره عقد طلایی پهن میشود . سفره عقد های صورتی یا سبز یا زنگ های دیگر هم در انواع سفره عقد وجود دارند که کاملا به سلیقه ی عروس و داماد بستگی دارد .

در انواع سفره عقد میتوان سفره عقد کریستال ، سفره عقد آکواریم ، سفره عقد آینه ، سفره عقد شمع ، سفره عقد ترمه ، سفره عقد پارچه ، سفره عقد آباژور و غیره را نام برد .

سفره عقد به دلیل انواع گوناگون و تنوع متنوع در مدل ها دارای گستردگی فراوان است که با مراجعه به مجموعه سفره عقد عریس میتوانید از مشاوره کارشناسان این مجموعه بهرمند شوید .

.

 

 

 

گل آرایی سفره عقد

 

گل آرایی سفره عقد یکی از گزینه هایی ست که برای زیبا تر شدن و رویایی کردن سفره عقد الزامیست . گل آرایی سفره عقد جلوه ای خاص به سفره عقد بخشیده و میتواند آن را به خاطره ای زیبا تبدیل کند .

گل آرایی سفره عقد در درجه ی اول به میزان گل و حجم گل آرایی در سفره عقد بستگی دارد . گل آرایی سفره عقد را معمولا در کنار سفره عقد بصورت ریسه ای و همچنین در وسط سفره عقد در پایه های مختلف و با ارتفاع های متنوع همچنین روی کف سفره عقد چیده میشوند .

همچنین برخی اجزای سفره عقد هم معمولا برای گل آرایی طراحی و استفاده میشوند که گل آرایی این قسمت های سفره عقد به نظر طراح سفره عقد شما بستگی دارد .

مهمترین قسمتی که در سفره عقد گل آرایی میشود معمولا کنار عروس و داماد است . این قسمت از سفره عقد به دلیل اینکه در عکس های گرفته شده با میهمانان ماندگار است از بقیه ی قسمت های دیگر سفره عقد مهم تر بوده و همچنین از گل های بزرگتری برای این قسمت ها استفاده می گردد .

رنگ بندی گل های سفره عقد معمولا بصورت سفید بوده و از برگ های سبز و تزئینی برای جلوه ی بیشتر استفاده میگردد . البته در بعضی از سفره های عقد استفاده از رنگ های صورتی ، قرمز ، بنفش و غیره هم خالی از لطف نبوده و به جذابیت سفره عقد می افزاید .

امروزه گل آرایی سفره عقد معمولا به رنگ سفید اجرا میشود .

در مجموعه ی سفره عقد عریس گل آرایی سفره عقد با سلیقه ی عروس و داماد اجرا شده و شما میتوانید از انواع سفره عقد های اجرا شده ی این مجموعه دیدن کرده و سفره عقد عروسی خود را مطابق با سلیقه و رویای دوست داشتنی خود پهن کنید .

 

 

 

سفره عقد در منزل و خانه

 

سفره عقد عریس در سرویس های قابل ارائه به عروس و داماد های خود ، امکان اجرای سفره عقد در منزل و خانه را دارد . به این صورت که در صورت نیاز پس از بازدید از محل اجرای سفره عقد توسط طراحان سفره عقد ، و سپس آشنایی با سلیقه ی عروس خانم مدل هایی که امکان اجرا در آن فضا را دارند به عروس و داماد پیشنهاد میگردد . اگر هم در محل اجرای سفره عقد محدودیتی در فضای مورد نیاز وجود نداشته باشد میتوانید از انواع سفره عقد های مجموعه ی سفره عقد عریس استفاده کنید

اجرای سفره عقد در منزل و خانه ی شخصی از محاسن بسیاری بهرمند است . بطور مثال :

 

- داشتن زمان نامحدود نسبت به دفتر خانه های ازدواج

- پذیرایی ویژه و محترمانه و شایسته برای میهمانان

- رفاه و آسایش صاحبین مراسم و میهمانان مراسم عقد

- و بسیاری محاسن دیگر

.

 

 

 

شمع آرایی سفره عقد

 

شمع آرایی سفره عقد یکی از مواردیست که به سفره عقد جلوه ای متفاوت و رویایی میدهد . شمع آرایی سفره عقد در جهت تزئین سفره عقد بسیار حائظ اهمیت بوده و امروزه بسیاری از سفره های عقد از شمع آرایی برخوردار هستند .

مجموعه سفره عقد عریس در سفره های عقد خود از شمع آرایی های ویژه و متنوع در قالب اکسسوری ها و انواع شمع های تزئینی استفاده کرده و در تصاویر ارائه شده به مشتریان و عروس داماد ها ، شمع آرایی سفره های عقد مشخص و قابل مقایسه خواهد بود .

شمع آرایی در سفره عقد معمولا در قسمت های مختلف سفره عقد بکار میرود . شمع آرایی در شمعدان سفره عقد ، شمع آرایی در میان سفره عقد و شمع آرایی در کنار سفره عقد بصورت ریسه ای .

شمع آرایی در میان سفره عقد معمولا در شمع های تزئینی ، شمعدان های تزئینی ، شمع های وارمر ، کریستال های مخصوص شمع و غیره استفاده میشود .

برای مشاهده تصاویر شمع آرایی سفره عقد های عریس علاوه بر حضور در محل این مجموعه میتوانید بخ بخش گالری تصاویر هم مراجعه کنید .

.

 

 

 

قیمت سفره عقد

 

قیمت سفره عقد بستگه به عوامل متعدد و متنوع دارد . برای مثال قیمت سفره عقد بر حسب محل برگزاری مراسم عقد ، نوع سفره ای که عروس و داماد انتخاب میکنند از نظر حجم اجرا و مقدار وسایل مورد نیاز ، مقدار تزئینات بکار رفته در سفره عقد ، قیمتی بودن وسایل بکار رفته در سفره عقد و غیره متغیر بوده و تغییر خواهد کرد .

قیمت سفره عقد در حال حاضر از حدود 8 میلیون ریال معادل هشتصد هزار تومان شروع شده و تا حدود پنج میلیون تومان تغییر میکند . حتما برایتان سوال پیش می آید که این تفاوت قیمت به چه دلیل بوده و چرا تغییر میکند ؟

کارشناسان سفره عقد عریس در زمان مراجعه ی عروس خانم ها به این مجموعه ، با مشاوره ی کامل در زمینه اجرای سفره عقد با ارائه ی اطلاعات کامل در این زمینه تمامی سوالات آنها را پاسخ داده ، و عروس و داماد ها با آگاهی کامل از تفاوت هزینه ها و تفاوت در انواع و مدلهای سفره عقد ، سفره عقد مورد علاقه و مناسب مراسم خود را انتخاب میکنند .

معمولا برای اجرای سفره عقد در شهر تهران ، هزینه های حمل و نقل در نظر گرفته نمیشود . چنانچه محل برگزاری مراسم شما در حومه ی شهر یا خارج از شهر باشد به هزینه های سفره عقد انتخابی ، هزینه های حمل و نقل هم اضافه می گردد .

.

 

 

 

اجزای سفره عقد

 

اجزایی که در سفره عقد چیده میشوند هر کدام نشانه و سمبلی در سفره عقد هستند . در این بخش تمام اجزای سفره عقد را بررسی میکنیم .

در ابتدا پارچه ای پهن میشود که تمام اجزا بر روی آن چیده میشود . به این پارچه سفره عقد گفته میشود .

آینه و شمعدان :

آینه نماد پاکی و صداقت و شمعدان با شمع های روشن که نماد روشنایی و گرمی زندگیست ، از اجزای اصلی سفره عقد میباشد . آینه و شمعدان روبروی عروس و داماد در انتهای سفره عقد قرار میگیرد و عروس و داماد تصویر خود را در آن میبینند . آینه و شمعدان در سفره عقد به همراه قرآن در کنار هم قرار گرفته و قرآن در سفره عقد نشانه ی پیوندی محکم و استوار خواهد بود  .

نان ، پنیر و سبزی در سفره عقد :

به نشانه ی برکت و رزق و روزی در سفره عقد از نان استفاده میکنند . معمولا نان را در سفره عقد همراه با پنیر و سبزی بکار میبرند .

شاخه ی نبات :

شاخه های نبات که با تزئینات متنوع و زیبا در سفره عقد قرار میگیرند به نشانه ی شیرینی زندگی بوده و در کنار اجزای دیگر سفره عقد چیدمان میشود .

تخم مرغ :

چیدمان و رنگ آمیزی تخم مرغ در سفره عقد به سلیقه ی طراح سفره عقد بستگی دارد . وجود تخم مرغ در سفره عقد نماد تداوم نسل و تداوم زندگی خواهد بود .

عسل :

معمولا عسل در سفره عقد با ظرفی مخصوص در اختیار عروس و داماد قرار گرفته و زوجین بعد از جاری شدن خطبه ی عقد ، مقداری عسل را با نوک انگشت خود در دهان همسر خود میگذارد . عسل در سفره عقد به نشانه ی شیرینی و شیرین کامی زندگی است .

گردو ، فندق و بادام :

وجود این بخش در سفره عقد هم به دلیل عمر طولانی درخت فندق و گردو به نشانی طول عمر عروس و داماد و زندگی آنها چیده میشود . تزئینات این قسمت هم با سلیقه و نظر طراح سفره عقد میباشد .

سکه :

معمولا از سکه هایی با رنگ طلایی برای جلوه ی بیشتر در سفره عقد استفاده میشود . وجود سکه در سفره عقد به معنای افزایش رزق و روزی در زندگی بوده و تزئینات آن هم بسیار متنوع و متفاوت از سوی طراح سفره عقد انجام میشود .

حلقه :

جایگاه حلقه های عروس و داماد بخش بسیار مهم سفره عقد بوده و با تزئینات بسیار زیبا طراحی شده و در سفره عقد چیده میشود . عروس و داماد بعد از جاری شدن خطبه ی عقد حلقه های خود را برداشته و حلقه ی دیگری را در انگشت مربوطه می اندازد .

گل :

وجود گل تازه نشانه و سمبل طراوت و تازگی در زندگی بوده و معمولا علاوه بر گل آرایی سفره عقد که برای زیبایی آن استفاده میشود ، در گلدانی تزئین شده مقداری گل تازه چیده میشود .

اسپند :

وجود اسپند در سفره عقد به نشانی دور کردن چشم های حسود و انرژی های منفی از سفره عقد و زندگی عروس و داماد است . تزئینات اسپند در سفره عقد بسیار متنوع و زیبا بوده و با سلیقه ی طراح سفره عقد انجام میشود .

کله قند و پارچه ی سفید :

ضمن جاری شدن خطبه ی عقد ، پارچه ای سفید بالای سر عروس و داماد قرار میگیرد که به نشانه ی سفید بختی ایشان است . ساییدن کله های قند تزئین شده در سفره عقد هم بالای سر عروس و داماد و روی پارچه ، به نماد باریدن شیرینی و شادی در زندگی آنهاست . کله های قند در سفره عقد در اندازه های متفاوت است و با گل و تور توسط طراح سفره عقد انجام میشود .

سبد گیفت یا ظرف هدایا :

سبدی تزئین شده در سفره عقد است که هدایای میهمانان حاضر در سفره عقد را در آنن نگهداری میکنند .

گیفت سفره عقد :

هدیه ای کوچک با طراحی و تزئینات بسیار متنوع از سوی طراح سفره عقد به دلخواه عروس و داماد به آنها معرفی میگردد و معمولا به خانواده های حاضر در سفره عقد اهدا میشود .

 

.

 

 

 

اجاره سفره عقد

اجاره سفره عقد و کرایه سفره عقد بخشی مهم از برگزاری مراسم عروسی بوده و عروس و داماد باید برای این بخش از مراسم ازدواج خود اقدام کنند . با در نظر گرفتن سلیقه ی عروس و داماد و همچنین طرح های پیشنهادی طراح سفره عقد ، معمولا طرحی از سفره عقد انتخاب شده و در روز مراسم توسط تیم اجرایی سفره عقد پهن میگردد . سفره عقد عریس با داشتن تیم حرفه ای و تجربه ی مناسب در جهت اجرای سفره عقد عروسی و میز نامزدی ، آماده ی ارائه ی سرویس در مناطق مختلف است :

- اجاره سفره عقد در تهران

- کرایه سفره عقد در غرب تهران

- اجاره سفره عقد در شمال تهران

- کرایه سفره عقد در شرق تهران

- اجاره سفره عقد در کرج

- کرایه سفره عقد در گرمدره

- اجاره سفره عقد در شهریار

- کرایه سفره عقد در جاجرود

- اجاره سفره عقد در لواسان

 

 

 

نوشته شده توسط : سفره عقد عریس

 

 

این صفحه 7703 بار مشاهده شده است .